Máme tu září a s ním spojenou sklizeň jablek. Letos je úroda opravdu bohatá. Především na mámině zahrádce jsou stromy jablky úplně obsypané. A protože tu jabloně nejsou nijak chemicky ošetřovány, jsou to pravý bio jablíčka, jak je dneska moderní říkat. Pouze jednou za rok švagr vezme nůžky a jabloně ostříhá. Žádná chemie.. Rostou tu samé „staré odrůdy“, které tu zasadil pravděpodobně můj dědeček nebo možná ještě někdo před ním.
Co to vlastně jsou zač, ty staré odrůdy?
V běžných obchodech najdeme obvykle na pohled krásná jablka. Každé vypadá dokonale, všechny jsou stejné. Velké, krásné, bez chyb. Jak je to možné? Vždyť když se projdu sadem na zahradě, každé jablko je jiné, jinak veliké, má různé neduhy, stroupky, dírky od červíků nebo od ptačích zobáků. Pokud takové jablko rozkrojíme a chvíli počkáme, dužina začne velmi rychle hnědnout. Jedná se o tzv. oxidaci, zcela přirozenou reakci organických sloučenin. Chemicky ošetřené jablko bude hnědnout mnohem méně za delší časový úsek. A dokonce je již vypěstována odrůda, která je geneticky upravena tak, aby nezhnědla vůbec. Je to takzvané „arktické jablko“. Ukázalo se totiž, že řada lidí považuje hnědnutí jablek za estetickou závadu a taková jablka nechtějí konzumovat!!
Nové odrůdy jablek vznikají různými kříženími, nejprve s původními odrůdami a pak vzájemně mezi sebou. Samozřejmě že moderní odrůdy jsou vyšlechtěny tak, aby plodily větší výnosy. Tyto schopnosti jsou vyvažovány tím, že ovoce mívá omezenou kvalitu: nižší obsah vitaminů a dalších živin, chuťově je méně výrazné a zajímavé. Efekt stejných krásných jablek si tak vybere svou daň v kvalitě.
Jablka z původních odrůd jabloní často již na běžném trhu v obchodech neseženete. Nejsou totiž na pohled tak dokonalá jako moderní odrůdy. Kvalitou svých plodů je však daleko předčí. Kromě toho mají také velmi rozmanitou škálu chutí a široké využití od skvělých moštů počínaje, přes sušené křížaly, marmelády, kompoty nebo jablkovici konče. Také stromy původních odrůd rostly v naší krajině celá desetiletí i staletí, a proto jsou přivyklé naše přírodní podmínky. A mají krásné poetické názvy! No řekněte sami: astrachán bílý, jadernička moravská, smiřické vzácné, citrónové zimní, gdaňský hranáč, hvězdnatá reneta.. Nádhera 🙂
Pokouším se pomocí internetu identifikovat, kterépak to odrůdy máme na zahradě.
Nakonec s vysokou mírou pravděpodobnosti určuji odrůdu Panenské české, Grávštýnské červené a Jonathan. U dalších si již tak jistá nejsem. Možná ještě Malinové holovouské? Řehtáč soudkovitý? Strýmka? Ale co vím jistě – každý druh chutná jinak a všechna jablka jsou skvělá!
Jablko je z pohledu metabolic balance zcela ideální ovoce. Největší předností jablek je jejich vysoký obsah vlákniny, která napomáhá regulaci krevního cukru. Vláknina je nesmírně důležitá pro správnou funkci trávení. Jablka mají také vysoký obsah antioxidantů, které jsou zásadní pro zářivě krásnou pleť.
A proto podle zásad metabolic balance – snězte každý den jedno jablko! 😊